ArabistanHaberlerLübnanOrtadoğu

Beyrut’ta Suudi prens yakalandı

Lübnan güvenlik güçleri, Suudi prenslerden Yusuf Bin Suud Bin Abdul-Aziz Al-i Suud’u Beyrut havaalanında, uyuşturucu taşıma suçundan gözaltına aldılar.

Başka bir habere göre de, Wall Street Journal gazetesinin soruşturmaya yakın Suudi yetkililere dayandırdığı haberinde dünyanın en zengin işadamlarından biri olan Velid bin Talal’ın özgürlüğü için Suudi hükümeti 6 milyar dolar talep ediyor.

Ritz Carlon otelinde gözetim altında tutulan Prens Velid başta Twitter olmak üzere dünyanın birçok gözde şirketlerinde hissesi bulunuyor. Forbes dergisine göre 18 milyar doları aşkın serveti olan Velid bin Talal geçtiğimiz yaz Bodrum’da tatil yapmıştı.

Hakkında kara para aklama ve rüşvet verme iddiaları bulunan El Velid’in hükümetle anlaşmaya gitmemesi halinde savcıların resmi soruşturma açması bekleniyor.

El Velid, babası Talal bin Abdulaziz gibi Suudi Arabistan’da kadınların araba sürme hakkına sahip olması gibi bir takım sosyal reformların yapılması taraftarı.

Suudilerin dev askeri harcamaları, Yemen savaşı masrafını karşılamak ve 2018 yılı bütçesindeki yüzde 20 oranındaki açığı kapatmak, Suudi yetkilileri prenslerin malvarlığına elkoyma zorlamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.