FilistinHaberlerOrtadoğu

Beyt Hanun Kapısında Gazzeli İş Adamı İşgal Güçlerince Gözaltına Alındı

Gazze’den Batı Yaka’ya geçmek için Beyt Hanun (Erez) Kapısı’na giden Gazzeli iş adamı işgal güçleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti’ne bağlı Araştırma ve Kayıt Birimi Başkanı Abdunnasır Feravine, işgal güçlerinin Muhammed Ahmed El-Estal adındaki Filistinli iş adamının Beyt Hanun Kapısı’ndan çıkış yaparken gözaltına alındığını söyledi.

Feravine yaptığı açıklamada, Gazze’de esnaf olan ve ticaretle uğraşan Filistinli iş adamının Perşembe günü Gazze’den çıkış yapmak için saat 09:00’da kapıya geldiğini ancak daha sonra kendisiyle iletişimin kesildiğini belirtti.

Filistinli hukukçu ve aktivist Feravine yaptığı açıklamanın devamında, Filistinli iş adamının kaybolması üzerine Filistin irtibat noktasıyla irtibata geçip durumu sorduklarını, dün akşam Esirler Heyetine iş adamının işgal rejiminde tutuklu bulunduğuna dair bilgi iletildiğini ifade etti.

Mizan İnsan Hakları Merkezi’ne göre işgal güçleri geçen yıl Beyt Hanun (Erez) Kapısı’ndan çıkış yapmak isteyen 17 kişiyi ve bu yıl da 8 kişiyi gözaltına aldı.

İşgal rejimi Gazze halkından sadece %4’ünün istihbaratın izin vermesi kaydıyla Beyt Hanun (Erez) Kapısı’ndan çıkış yapmasına izin veriyor. Çıkanların çoğu ise öğrenci, hasta, başka ülkelerde ikamet eden veya yabancı şirket ve kuruluşlarda çalışan işçiler ve iş adamları.

İnsan hakları örgütleri işgal rejimini Beyt Hanun (Erez) Kapısı’nı baskı ve tuzak kapısı haline getirmekle suçluyor. İnsan hakları örgütleri, işgal rejiminin kapıda gözaltına aldığı şahıslara birlikte çalışmak ve işgal rejimi adına ajanlık yapmak için baskı yaptığını ve onları tehdit ettiğini ifade ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.