HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Bezrpaş: İran, acımasız yaptırımlara rağmen iklim sorunları alanındaki uluslararası yükümlülüklere bağlı kalıyor

İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakanı, “Dünya İnsan Yerleşimleri Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajda, İran’ın, acımasız yaptırımlara rağmen iklim sorunları alanındaki uluslararası yükümlülüklere bağlı kaldığını belirtti.

Ekim 2023’ün ilk Pazartesi günü ile eş zamanlı olarak, büyümenin ve canlanmanın motor gücü olarak dirençli kentsel ekonomiler sloganıyla Dünya İnsan Yerleşimleri Günü töreni düzenlendi.

​ İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakanı Mehrdad Bezrpaş bu münasebetle yayımladığı medajda şöyle dedi: İran İslam Cumhuriyeti, en baskıcı ve tek taraflı yaptırımlara rağmen, BM HABITAT (Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı) dahil olmak üzere barınma, iklim ve ekolojik konularda uluslararası, dini ve vatansever görevlerine bağlı kalmaktadır.

Bezrpaş ayrıca mesajının devamında şu ifadelere yer verdi: Pandemiler, iklim değişikliği ve okyanusların ve açık denizlerin kirlenmesi gibi ülke dışı çevre kirliliği ve enerji krizi, uluslararası düzeyde geleneksel siyasi sınırlardan uzak, küresel gündemleri, işbirliği ve katılıma dayalı çözümleri, çok taraflı ve çok yönlü önlemlerin alınmasını gerektiriyor.

Yol ve Şehircilik Bakanı’nın mesajında, İnsan Yerleşimleri Ulusal Komitesi’nin tüm üyelerinin ve Birleşmiş Milletler bünyesindeki kuruluşların etkin işbirliğini memnuniyetle karşıladıklarını duyurdu. /

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (6) içerik yüklenmiştir.