Haberler

Biden Afganistan’dan çekilmeyi savundu

11 Eylül saldırılarının 20. yılında anma törenleri New York’taki sıfır noktasında başladı. ABD Başkanı Biden’a eski başkanlar Barack Obama ve Bill Clinton da eşlik ettiler.

Biden ilk olarak bugün “İkiz Kuleler” olarak da bilinen ve saldırılarda yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu New York’taki anma törenine katıldı.

Biden buradaki konuşmasında ulusal birlik duygusuna vurgu yaparak “Bana göre 11 Eylül’den alınan esas ders şu: Birlik bizim en büyük gücümüz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden  yönetiminin Afganistan’dan aceleyle kaçışına yönelik küresel eleştiriler devam ederken Biden kararını bir kez daha savundu.

ABD başkanı, Pensilvanya’nın Shanksville kentinde düzenlenen bir tören kulisinde gazetecilere verdiği demeçte, “Afganistan’ın gerçekten birleşebileceğini düşünmek bir hataydı. Afganistan’dan çekilmemiz doğru bir karardı..’ dedi.

Biden, eski başkanlardan  George W. Bush’un başkanlık döneminde 11 Eylül 2001 saldırıları sırasında halk arasında birlik ve beraberliğin korunmasına ilişkin açıklamalarını da memnuniyetle karşıladı.

ABD’nin doğu kıyısında uçmakta olan dört uçak, birbiriyle bağlantılı kişilerden oluşan küçük bir ekip tarafından aynı anda kaçırıldı.

Daha sonra saldırganlar bu uçakları New York ve Washington’ın simgeleşmiş binalarına çarpmak için güdümlü füze gibi kullandılar.

Uçaklardan ikisi New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin binaları olan İkiz Kuleler’e çarptı. Saldırılarda, toplam 2977 kişi hayatını kaybetti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.