HaberlerDünyaFransaİranOrtadoğu

Biden ve Macron’dan İran’a karşı ortak açıklama

ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Beyaz Saray’da yaptıkları görüşmenin ardından İran’a karşı ortak açıklama yaptı.

İRNA’ya göre; ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Perşembe günü yerel saatle yaptıkları ortak açıklamada, İran karşıtı iddialarını sürdürürken, Washington ve Paris’in İran’ın nükleer silah üretememesi veya elde edememesini sağlamaya kararlı olduklarını söyledi.

ABD ve Fransa cumhurbaşkanları da yaptıkları açıklamada İran’daki huzursuzluğa destek verdiler.

Batılı ülkeler, ABD’nin rehberliğinde İran’da ayaklanmaların başlamasından bu yana ayaklanmalara desteği ajandalarına aldılar.

Onlar, İran karşıtı iddialarını sürdürerek,şöyle dediler: Fransa ve Amerika, Yönetim Kurulu’nun İran karşıtı kararını uygulamak için ortaklarıyla birlikte çalışacak.

Siyonist rejim tarafından sahnelenen Almanya, İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri başarısızlığa uğrayan azami baskı politikasını sürdürdüler ve 17 Kasım’da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu’na İran’a karşı bir çözüm önerdiler ve bunu onayladılar. 

Geçtiğimiz yıllarda ABD liderliğindeki Batılı ülkeler ve Siyonist rejim, İran’ı nükleer programında askeri hedefler peşinde koşmakla suçladı.

İran bu iddiaları şiddetle reddediyor ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nın (NPT) imzacılarından biri ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın bir üyesi olarak nükleer teknolojiye barışçıl amaçlarla erişme hakkına sahip olduğunu vurguluyor

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.