Amerika

Biden’dan İran’ın uranyumu % 60 zenginleştirmesine tepki

ABD başkanı bu sabah basın toplantısında, İran’ın yüzde 60 oranında zenginleştirmeye başlamasının nükleer anlaşmaya aykırı olduğunu söyledi.

Fars Haber Ajansı’na göre, Biden, ABD’nin nükleer anlaşmadan kanunsuz bir şekilde çekilmesine ve anlaşmayı çiğnemesine değinmeksizin, İran’ın uranyumu % 60 oranında zenginleştirmeye başlamasının nükleer anlaşmaya aykırı olduğunu ileri sürdü.

Beyaz Saray’da Japon başbakanı ile ortak bir basın toplantısında konuşan Biden şöyle dedi: “Bu hareketi (İran’ın % 60 zenginleştirme girişimini) desteklemiyoruz ve % 60 zenginleştirmeye doğru ilerlemenin faydalı olacağını düşünmüyoruz. Ancak İran’ın müzakereler üzerinde anlaşmaya devam etmesinden memnunuz. ”

İran’ın yüzde 60 uranyum zenginleştirmesinin Viyana görüşmelerine yardımcı olmayacağına işaret eden Biden, müzakerelerle ilgili olarak şimdiden kesin bir ön yargıda bulunmasının çok erken olduğunu söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki ise dün yaptığı açıklamada, Washington’un İran’ın uranyumu yüzde 60 oranında zenginleştirme konusundaki adımını kışkırtıcı niteleyerek bunu ciddiye aldıklarını söyledi.

Beyaz Saray’da düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Psaki, “İran’ın son hamlesi, müzakerelerdeki ciddiyeti hakkında şüpheler uyandırıyor ve nükleer anlaşmanın tarafları bunu reddetmelidir.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.