Amerika

Biden’den, Amerika’da silahlı şiddetin yayıldığına itiraf

ABD Başkanı Joe Biden, ülkedeki silahlı saldırı ve silahlı şiddeti eleştirerek buna bir son verilmesi çağrısında bulundu. Biden, “ABD’de silahlı şiddet bulaşıcı bir hastalık ve uluslararası düzeyde bir rezalettir.” dedi.

ABD Başkanı Perşembe günü silahlı şiddetle mücadele için altı idari emir açıkladı ve bu konudaki yasaların Kongreden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Amerika’da her gün 316 kişinin kurşunla hedef alındığını ve bunlardan 106 kişinin öldüğünü söyleyen Biden,” Bayrağımız, Georgia’daki sekiz Asya kökenli Amerikalı’nın korkunç cinayetinin kurbanları için yarıya indirilmişken Colorado’da bir katliamda 10 kişi daha öldürüldü.” dedi. Biden’e göre, bu iki kanlı olay arasındaki haftada 850den fazla ateş edildi ki bunun sonucunda yaklaşık 250 kişi öldü ve 500’den fazla insan da yaralandı.

Şimdi ABD’deki silahlı şiddet sorununa el yapımı ve seri numarası olmayan görünmez silahlar adı altında bir boyut daha eklendi. Böylece ateşli silahların satın alınmasına kısıtlamalar getirilse bile görünmeyen silahlar kontrol edilemez.

Amerikan toplumundaki şiddet sorunu Amerikan tarihine kadar uzanmaktadır. Dünyanın en büyük kapitalist ülkesinde silah özgürlüğü, silahlı şiddeti etkili bir şekilde artırdı ve toplu katliam olgusunu sürdürdü.

Bu doğrultuda zaman zaman hayal kırıklığı ve aile içi anlaşmazlıklardan iş sorunlarına kadar çeşitli nedenlerle, hatta filmlerin ve bilgisayar oyunlarının etkisi altında, bir kişi halka açık yerlerde kolayca silaha sarılır ve katliamlar gerçekleştirir. Elbette bu, Amerika’daki çok sayıda ateşli silah cinayetinin nedenlerinden biri olan suç çeteleri ve uyuşturucu kaçakçılığı arasındaki günlük şiddetten ayrı bir meseledir.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Kalamar, ABD hükümetinin silah şiddetini önlemek ve vatandaşlarının yaşam hakkını korumak için uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyledi.

Silahlı Şiddet Arşivi web sitesinin raporuna göre, ateşli silahlar 2020’de silahlı intiharlar da dahil olmak üzere 43.000’den fazla Amerikalıyı öldürdü.

Raporda, 2019’da rastgele ateş sayısının 417’den 2020’de 611’e çıktığı belirtildi.

Ayrıca son istatistiklere göre, 2021’in başından bu yana 4.000’den fazla Amerikalı ateşli silahlarla öldürüldü.

Obama yönetimi silah yasasını değiştirmeye çalıştı, ancak bu çabalar, Trump yönetiminin silah satın alma ve taşıma özgürlüğünü destekleme yaklaşımı nedeniyle etkili bir şekilde engellendi. Öte yandan, Kongre’de nüfuz sahibi büyük silah şirketlerinin sahipleri, silah taşıma kısıtlamalarına izin vermiyor.

Kongre’de Cumhuriyetçiler, Demokratların silah mülkiyetine kısıtlamalar getirme planlarına defalarca karşı çıktılar. Aslında, ateşli silahların satışından elde edilen büyük kazanç, silah şirketlerini, silah alımını ve taşınmasını kısıtlayan herhangi bir yasanın geçişini ve yürürlüğe girmesini önlemek için ABD Kongresindeki güçlü lobilerini kullanmaya yönlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde halk, ABD hükümeti ve Kongresi’nin silah taşıma ve yasalarında reform yapma konusundaki ihmalinin, bu ülkedeki toplu cinayetler zincirinin devam etmesinin ana nedeni olduğunu söylüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.