HaberlerİranOrtadoğu

Bijen Namdar Zengene: OPEC Trump’tan emir almıyor

İran İslam Cumhuriyeti petrol bakanı Bijen Namdar Zengene, dün Viyana’da yaptığı açıklamada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Amerikan başkanı Trump’tan emir almadığını belirterek, ‘petrolün diğer ülkeler aleyhinde silah ve siyasi araç olarak kullanılmaması gerektiğini’ söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Zengene, Amerikan başkanı Trump’ın, OPEC’in iki üyesi İran ve Venezuela aleyhinde yaptırım kararı almasının petrol piyasalarında sorunlara yol açtığını söyledi.

Zengene, İran ve OPEC’in bazı üyeleri için petrol piyasasının siyasetin dışında olmasının önemli olduğunu hatırlatarak, ‘Eğer petrol piyasası arz ve talep doğrultusunda olursa bu durum hem tüketici ve hem de üreticinin lehine olur’ dedi.

174. Uluslararası OPEC oturumu için Viyana’ya giden İran petrol bakanı, OPEC’in alacağı her kararın OPEC üyelerinin kararına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Uzmanların görüşüne göre, bu oturum Amerikan başkanının açıklamaları ve onun bazı üyelerden petrol üretimini arttırmalarını istemesi, son yıllardaki oturumların en büyük sorununa dönüşecek. Bilindiği gibi Amerikan başkanı, İran ve Venezuela gibi ülkelere yaptırım uygularken diğer taraftan en iyi silah müşterisi olan Arabistan’dan da İran’a yaptırımdan dolayı petrol piyasasında oluşacak boşluğu doldurmasını istemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.