FilistinHaberlerOrtadoğu

Bin günlük kuşatma protesto ediliyor

Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi “Bin günlük kuşatma yeter” sloganıyla başlattığı bir dizi etkinlik çerçevesinde yarın akşam (11 Mart Perşembe) Gazze’deki meçhul asker anıtı önünde mum yakma eylemiyle kuşatmayı protesto edecek.

Yarın akşamki mum yakma eyleminde birkaç gün önce Mısır’dan dönen “Ülkemiz” isimli tiyatro grubu da bir oyun sergileyecek. Tiyatro grubunun sözcüsü yaptığı açıklamada, herkesi Gazze’yi zalim ambargo ile işgalin pençesinden kurtarmak için çalışmaya davet etti.

Öte yandan etkinlikle ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi Başkanı milletvekili Cemal el-Hudari de şunları söyledi: “Bu ve bundan sonra yapılacak etkinlikler kuşatmayı kaldırması için işgal devletine baskı yapılmasının gereğini vurgulamak ve kuşatma altında bulunan Gazze’nin etrafındaki sınır kapılarının açılması için Arap ve İslam ülkelerinin maddi ve manevi desteğine ihtiyaç olduğunu anlatmak içindir”.

El-Hudari, yaptığı açıklamanın devamında Arap ve İslam ülkelerinden eş zamanlı olarak dünyanın değişik yerlerinde benzer eylemler yapmalarını isteyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bin kuşatma gününe karşı bin mum, Filistin halkının hâlâ umut taşıdığını ve işgalcilerin yıllardan beri yaptığı baskı ve tecavüzlerin kendisini bitiremediğini gösteriyor. Filistin halkının gösterdiği bu direnişin devam etmesi için dışarıdan desteklenmeye ihtiyacı vardır.”

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.