DünyaHaberlerKuzey Amerika

Bin Ladin Washington’dadır ve Bush ile çalışmaktadır

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ABC televizyonu muhabirinin Bin Ladin’ın İran’da olduğuna dair kasıtlı olarak sorduğu soru üzerine “Bin Ladin Washington’da. Çünkü onun George Bush’la iyi ilişkileri vardı. Hiçbir zaman İran’la çalışmadı ki” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, BM’nin “NPT’yi gözden geçirme oturumu için New York’a yaptığı seyahatı kapsamında Amerikan ABC televizyonu için verdiği röportajda da çarpıcı noktalara değindi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad açıklamalarının bir bölümünde hegemonyacı ülkelerin tehditleriyle ilgili olarak “Bu tür tehditlerin zamanı geçti artık. İstilacı ülkelerin İran halkına karşı kanun, dostluk ve adalet esaslarına uygun bir şekilde davranmaları onların kendi lehine olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra ABD Başkanı Barack Obama’yla Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’u birbirinden ayrı tutuğunu ifade ederek “Bayan Clinton’un İran’ın dostu olduğunu mu zannediyorsunuz? Tabi biz Obama’yla Clinton’u birbirinden ayrı değerlendiriyoruz. Bayan Clinton’a kalsa, ilişkileri kısa sürede ABD-İran arası çatışma noktasına çeker. Ama aldığımız bilgilere göre, Obama’nın öyle bir eğilimi yok” dedi.

Açıklamalarının devamında İran’ın ABD halkı için bir dost olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu konuda “Biz, kendisi 10 bin atom bombası depolayıp da sonra başka ülkeler ve hatta Uluslararası Atom Enerji Ajansı’na baskı yapan bir yönetime karşıyız” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra “El-Kaide” terör örgütü lideri Usama Bin Ladin’in İran’da olduğu şeklinde kasıtlı olarak yöneltilen bir soru üzerine “Hayır, Bin Ladin Washington’dadır. Çünkü o ABD eski Başkanı George Bush’la çok iyi ilişkiler içerisindeydi. Onlar petrol alanında birlikte çalışıyorlardı. Bin Ladin hiçbir zaman İran’la çalışmadı ki” karşılığını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.