HaberlerKuzey Amerika

Bir ABD askerinin Afganistan’da kalma maliyeti 2.1 milyon dolar

Pentagon’un yayınladığı bir rapora göre, savaşın son yılında Afganistan’daki her bir Amerikan askerinin maliyeti neredeyse iki katına çıkarak 2.1 milyon dolara ulaştı. ABD ekonomisine büyük zarar verdiği belgelenen Afganistan Savaşı’nın etkileri her geçen gün daha da derinleşiyor.

2008’den 2013’e kadar her bir askerin ortalama maliyeti 1.3 milyon dolar civarındaydı. Fakat Pentagon’un 2014 savaş bütçesi bu rakamın çarpıcı bir biçimde yükseldiğini gösteriyor. Savunma Bakanlığı yetkilileri, bu ek maliyetin yeni gönderilen askerlerin maaşları ve ekipman giderlerinin yansıması olduğunu söylüyor.

Savunma politikalarıyla ilgilenen Stratejik ve Bütçesel Değerlendirmeler Merkezi adlı düşünce kuruluşunun kıdemli üyelerinden Todd Harrison ise bu bahaneye inanmıyor. Aksine geçen yıllara göre ordunun daha fazla askeri geri çektiğini söylüyor. Asker sayısının azalmasına rağmen savaş için sağlanan maddi destek ve ABD’nin Afgan güçlerini finanse etmeyi devam etmesi, maliyetin aynı şekilde kalmasına sebep olduğunu belirtiyor.

Asker sayısının oldukça azalmasına rağmen istihbarat, keşif, gözetim ve askerlerin günlük ihtiyaçları v.b. için ayrılan bütçenin hala çok yüksek olması bütçe uzmanları için şaşırtıcı bir durum.

Ayrıca Amerikan halkının tepkiyle karşılık vereceği bilinen bu haberin ABD basınında çok yer almadığı da belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.