FilistinHaberlerOrtadoğu

Bir yahudi firmasının Ramallah’a iş yeri açma kararına halkın tepkileri sürüyor

Filistin Özerk Yönetim lideri Mahmud Abbas Filistin halkı yararına işgalcilerden henüz bir talepte bulunma cesareti bile gösteremediği için tüm ön şartlarından vazgeçerek masaya oturmayı kabul ederken, uluslararası siyonizmin sermaye kanadının, onun işgalci siyonistlerle masa başı görüşmelerine dönmeyi kabul etmesinin meyvelerini erken toplamaya başladığı görülüyor. Siyonist işgal devletine para desteği sağladığı bilinen yahudi firmalarından Fox’un Batı Yaka’daki yasa dışı yönetim tarafından başkent olarak kullanılan Ramallah’ta bir şube açma kararı almasına halkın tepki göstermesi şirketi geri adım atmaya zorladı.

Bölgedeki muhabirlerin verdiği bilgiye göre Fox şirketi Ramallah’ta bir şube açma kararı alınca bu şubenin açılmasının planlandığı yere dikkat çekici bir ilan astı. Fakat halk bu ilandan rahatsız oldu ve tepkilerini ortaya koydu. Bunun üzerine şirketin söz konusu ilanı kaldırdığı görüldü.

Şirketin Ramallah’a yerleşme girişimlerine karşı halkı uyaran ve tepkiye davet eden Filistinli aktivistlerden biri muhabirimize verdiği bilgide, Fox’un Batı Yaka’daki yahudi yerleşim merkezlerinde şubelerinin olduğuna özellikle Kudüs yakınlarındaki Maaliye Adomim yerleşim merkezinde ve Batı Yaka’nın kuzeyinde yer alan Ariel yerleşim merkezinde büyük birer alış veriş merkezinin bulunduğuna dikkat çekti.

İsrail medyasının bugün (23 Temmuz Salı) yayınladığı bir haberde yahudi firmalarının Ramallah’ta temsilcilikler açmaya başladıklarının dile getirilmesi de dikkat çekiciydi.

Fox şirketine, Batı Yaka bölgesinde iş yerleri açma ruhsatı “Filistin – Avrupa firması” sıfatıyla verilmiş. Ramallah’taki Sanayi ve Ticaret Odası ise bu firmanın Ramallah’ta iş yeri açmasının yasalara aykırı olmadığını ve Özerk Yönetim’in işgal devletiyle imzaladığı Paris Anlaşması’na muvafık olarak gerçekleştirildiğini ileri sürdü.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.