HaberlerİranOrtadoğu

Birinci Asya Kültürel Diyaloğu Zirvesi Tahran’da Düzenlendi.

Birinci Asya kültürel diyaloğu zirvesi 21 ülkenin düşünürleri ve bazı yetkililerinin katılımı ile geçen 13 Ocak’ta ve İran İslam Cumhuriyeti kültür ve iletişim kurumunun öncülüğünde düzenlendi.

Bu zirve İran’ın üç noktasında ve Tahran üniversitesi dünya etüt fakültesi, Meşhed Firdevsi üniversitesi ve Babolser’de Mazandaran üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Diyalog, günümüz dünyasının olmazsa olmaz zaruretlerinden biridir ve bu yüzden 1. Asya kültürel diyaloğu zirvesinin en önemli gündem maddelerinden biri de bu zaruretten ibaretti. Nitekim diyalog günümüzde milli ve uluslararası arenalarda bir çok sorunun çözüm yoludur.

Birinci Asya kültürel diyaloğu zirvesinin konuşmacılarından biri İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’ti. Zirvede konuşan Dışişleri Bakanı Zarif, “ABD emperyalizminin kendini üstün görme, kriz çıkarma gibi siyasetlerine” eleştiriler yöneltti.

Zarif, bugün Amerika’da iktidarı elinde bulunduran kişinin düşünce ve algısı yeterli olmadığı gibi dünya halkları da bu anlayış ve bu düşünceyi kabul edemeyeceğini belirtti.

Zarif şöyle devam etti: Amerika başkanının dile getirdiği sözler ne kabul edilebilir ne de inanılabilir şeylerdir. Kendini bir ülke yetkilisi, bir ülke lideri olarak kabul eden kişilerin söyleyeceği sözler değildir ve geniş kültürleri kapsayıcı olmaktan çok uzaktır.

Dışişleri Bakanı Zarif şöyle devam etti: Asya bölgesi farklı görüşleri barındıran bir bölgedir, fakat bugün bölgemizde ve özellikle Batı Asya bölgesinde yaşananlar inandığımız kültürel ilkelerle bağdaşmamaktadır ve bence kültürel diyalog, sırf akademik bir hareket değildir, gerçi üniversiteler ve kültürel ortamlar bu konuda etkili olabilir, fakat kültürel diyalog günümüzde tüm toplumlar için hayati önem arz eden bir güvenlik zaruretidir ve hepimiz kültürel diyaloğa muhtacız.

Bölgede nefret, düşmanlık, tekfir ve imha etmeye yönelik tehlikeli bir anlayışla karşı karşıya olunduğunu belirten Zarif sözlerini şöyle sürdürdü: Diyalog çok önemlidir. Diyaloğa ulaştığımız zaman öncelikle insanlığımızı göreceğiz, ortak tehlikeleri ortak fırsatları göreceğiz. Daha geniş kapsayıcı bir anlayışa doğru hareket etmek zorundayız. Ortak tehlikeler, ortak tehditlere karşı kapsayıcı diyalogla hareket edilirse bölgede nefret, tekfir ve imha anlayışına karşı ancak kültürel diyalogla mücadele edilir.

Dışişleri Bakanı Bakanı Zarif diyalogdan maksat nedir, sorusunu gündeme getirerek şöyle devam etti: Dünya geçmiş yüzyıllarda güce dayalı bir paradigma üzerinde hareket etti, fakat bunun sonucu dünya halkı için zarar, şiddet ve katliamdan başka bir şey olmadı. Günümüz dünyasının uluslararası ilişkilerinde ise şimdiki paradigma düşman üretme ve farazi düşmanların dağıtmak için ittifak kurmaya dayalıdır. Eğer başkalarının güvensizliği pahasına kendimize güvenlik satın alacak olursak, kaçınılmaz olarak kendimiz için güvensizlik yaratmaya yardım etmiş oluruz. Bugün uluslararası güvenliği koruyan şey ise bütün insanların katliamından duyulan korkudur.

Filistin meselesinin Batı Asya’nın ana gündemi olduğunu da belirten Zarif, Filistin halkının haklarını geri almakta ve bu halkın hakları karşısında bir devletin yetersizliği, toplumsal kırılmalara yol açmıştır, diye belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.