FilistinHaberlerOrtadoğu

Birinci İntifada’dan şimdiye kadar 300 bin Filistinli tutuklandı

Filistin Hukuk Merkezi, Birinci İntifada’nın başladığı 8 Aralık 1987 tarihinden şimdiye kadar 300 binden fazla Filistinlinin tutuklandığını, bunlardan 210 bininin ise 1987-1994 yılları arasında tutuklandıklarını ifade etti.

Filistinli Esirleri Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan raporda, 1994 yılından Aksa İntifadası’na (28 Eylül 200) kadar, yani Filistin Özerk Yönetimi kurulduktan sonra on binlerce Filistinlinin tutuklandığını, intifada yıllarında ise kadın, çocuk, yaşlı, aydın, akademisyen ve milletvekili 81 bin Filistinlinin tutuklandığını kaydetti.

Taşlı intifada olarak tarihe geçen Birinci İntifada’nın 26.yıldönümü münasebetiyle kapsamlı bir rapor yayınlayan Esirleri Araştırma Merkezi şu bilgileri paylaştı: “İşgal rejimi tutuklama ve baskılarla amacına ulaşamadığı gibi, bu insanlık dışı tutumuyla Filistin halkının içine korku ve umutsuzluk da yerleştiremedi. İşgali sonlandırmak ve hakkını geri almak için başlattığı direnişi de durduramadı. Filistin halkından 750 bin insan zindanın karanlık havasını teneffüs etmesine rağmen hâlâ direnişini sürdürmek, hak ve hukukunu talep etmekte ve kararlı adımlarla yoluna devam etmektedir.”

Birinci İntifada’dan önce tutuklanan 53 Filistinli esirin halen zindanda olduğuna dikkat çeken Araştırma Merkezi, bunlardan 26’sının Batı Yaka’dan 14’ünün 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarından ve 5’inin de Gazze’den olduğunu ifade etti.

Bu esir piri 6 Ocak 1983 yılında tutuklanan 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarından Kerim Yusuf Yunus’tur.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (16) içerik yüklenmiştir.