FilistinHaberlerOrtadoğu

Birinci intifadadan şimdiye kadar 308000 Filistinli tutuklandı

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi 1987 yılında başlayan birinci intifadadan şimdiye kadar 308 bin Filistinlinin tutuklandığını, bunlardan 210 bin kişinin ise birinci intifadadan Filistin Yönetimi’nin kurulduğu 1994 yılına kadarki dönemde tutuklandığını belirtti.

Esirleri Araştırma Merkezi konuyla ilgili geniş bir rapor yayınladı. Raporda merkez ayrıca şu bilgileri verdi:

“1994 yılından ikinci intifadanın başladığı 28 Eylül 2000 tarihine kadar 10 bin kişi tutuklandı. Bu tarihten şimdiye kadar ise 88 bin kişi tutuklandı. Bunların toplamı ise 308 bin ediyor. Bunlar arasında toplumun bütün katmanlarından insanlar var. Kadın, çocuk, yaşlı, milletvekili, bakan, akademisyen, doktor, üniversite öğrencisi, lise öğrencisi, cami imamı, öğretmen gibi toplumun her kesiminden insanlar var.”

Taşlı intifada olarak bilinen birinci intifadanın yıldönümü münasebetiyle açıklama yapan Esirleri Araştırma Merkezi, işgal rejiminin tutuklamalarda Filistin halkının kalbine korku salma ve onu sindirme politikalarının hedefine ulaşmadığını, bütün bunların Filistin halkını işgali sonlandırmak ve hakkını elde etmek için cihad, direniş ve bedel ödeme kararlığından vazgeçiremediğini belirtti.

Açıklamada ayrıca işgalcinin 1967 yılından beri bu halka karşı sürdürdüğü sindirme operasyonlarında 800 bin insanı tutuklamasına rağmen bu halkın direnişe devam ettiği, hak ve hukukunu talep etmeyi sürdürdüğü hatırlatıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.