ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen hapishanelerinde tutuklulara uyguladığı işkence ile ilgili yeni bir rapor yayınladı.

Katar merkezli El Cezire televizyonunun yayınladığı raporda; Birleşik Arap Emirlikleri’nin Güney Yemen hapishanelerinde tutuklu bulunan Yemenlilere fiziki ve psikolojik şiddet uyguladığı belirtildi.

El Cezire raporunda, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu içerisinde bulunan bazı askerlerin verdiği bilgilere de yer verildi.

Arap Koalisyonu’nun da görev yapan askerler, Birleşik Arap Emirlikleri askerlerinin Yemen’de tutuklu bulunanlara cinsel taciz yaptıklarını aktardı.

Birleşik Arap Emirlikleri askerleri, tutuklu bulunan Yemenlilere tecavüz ederken, itiraz eden Yemenlileri cinsel organlarına, göğüz ve koltuk altlarına elektrik vererek cezalandırıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri askerleri, tutuklu Yemenleri sorgularken de şiddet ve işkenceye başvuruyor.

Sorguya alınan kişiler önce kollarından çelik demirlere asılıyor, sonra ıslatılarak vücuduna elektrik veriliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Güney Yemen’de kontrolünde bulunan hapishanelerde en hafif işkence ise, tutukluların önce kırbaçlanması, sonra yaralarına tuz basılması olduğu raporda belirtiliyor.

Güney Yemen hapishanelerinde Birleşik Arap Emirlikleri askerlerinin işkencelerine dayanamayıp hayatını kaybeden onlarca Yemenli var.

El Cezire raporunda, işkence altında 49 Yemenlinin öldüğü, ölülerin 5 mezarda toplu olarak gömüldükleri kaydediliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın içinde bulunduğu Koalisyon’un kontrolünde 18 hapishanenin bulunduğu kanıtlanmış durumda.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Aden başta olmak üzere Sokotra adası, Mayyun Adası ve Eritre’de gizli hapishanelerinin bulunduğu biliniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (22) içerik yüklenmiştir.