Bahreyn

Birleşmiş Milletler, Bahreyn’in mahkumlara yönelik şiddet uygulamasını kınadı

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Bahreyn polisinin ülkenin ana hapishanelerinin birinde Bahreyn rejimi muhaliflerinin itiraz amaçlı barışçıl oturma eylemine son vermeleri için “gereksiz ve orantısız” güç kullanımını kınadı.

Fars Haber Ajansı’na göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü Martha Hortado, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, Bahreyn hükümetini başkentin güneyinde yer alan Cao cezaevinde mahkumların 17 Nisan’daki oturma eylemine yönelik şiddet yanlısı girişiminin araştırılmasını istedi.

Hortado, görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak, “Bahreyn güvenlik güçleri tutuklulara ses bombası attı, kafalarına vurdu ve birçok tutuklu ağır yaralandı.” dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü ayrıca, Bahreyn makamlarının 33 protestocuyu hapishanedeki başka bir koğuşa yerleştirerek onları aileleri ve avukatlarıyla iletişimden mahrum bıraktıklarını söyledi.

Bahreynli mahkumlar, hapishane durumunu ve tıbbi tedaviye erişim eksikliğini protesto etmek için yaklaşık iki hafta önce oturma eylemi düzenlediler.

Bahreyn hapishanelerinde gerginlikler geçen ay Covid-19’un patlak vermesinden bu yana arttı. Hapishane yetkilileri salgını kontrol ettiklerini iddia ediyor.

Oturma eylemi, 5 nisan’da, bir siyasi mahkumun hastaneye zamanında götürülmemesi nedeniyle hayatını kaybetmesi sonrasında başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.