HaberlerIrakOrtadoğuTürkiye

Birleşmiş Milletler Irak’ın talebiyle toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bugün Irak’ın şikayeti üzerine, Başika bölgesindeki Türk askerlerinin durumunu görüşecek.

Türkiye, 150 askerini Başika bölgesine sözde IŞİD ile mücadele kapsamında Iraklı muhalif güçleri eğitme amacıyla gönderdiğini iddia etmiş, Irak hükümeti ise bu karardan memnun olmadıklarını ve askerlerin geri çekilmesi gerektiği uyarısı yapmıştı.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi’nin bir hafta önce Güvenlik Konseyi’ne ait 15 üyeye gönderdiği mektupta, Türkiye’nin bu adımla Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin bu hafta içinde, askerlerin bir bölümünü bölgeden geri çekerek Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nde bir başka üsse alması yeterli görülmedi ve Bağdat, askerlerin tamamının çekilmesi gerektiğini söyledi.

Mektupta Caferi, “Güvenlik Konseyi’ni Türkiye’ye güçlerini hemen geri çekmesi çağrısı yapması ve olabilecek tüm araçlarla bu güçlerin iki ülkenin uluslararası olarak tanınan sınırına hemen ve kayıtsız şartsız olarak geri çekildiği teminatını vermesi”ni istedi.

Caferi ayrıca, Konsey’den Türkiye’ye “uluslararası ilişkilere zarar verebilecek ve bölgesel ve uluslararası güvenliğe tehdit oluşturabilecek böylesi bir ihlali” tekrarlamaması talebinde bulunmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.