FilistinHaberlerOrtadoğu

Birleşmiş Milletler uzmanından Gazze konusunda uyarı geldi

Birleşmiş Milletler Filistin İnsan Hakları Özel Raportörü Richard Falk, elektrik kesintisinden dolayı Gazze’de meydana gelebilecek muhtemel bir felaketi önlemek için acilen harekete geçmek gerektiğini söyledi.

Gazze’deki durumla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında Falk, sağlık hizmetlerinin durması, atık suların cadde ve sokaklara taşması nedeniyle Gazze’nin yavaş yavaş bir insanlık felaketine sürüklendiğini belirtti.

Falk, yaptığı basın açıklamasının devamında, yakıtın tükenmesi ve buna bağlı olarak elektrik kesintilerinin zaten iyi olmayan alt yapıyı mahvettiğini, su, sağlık ve genel temizlik gibi temel hizmetleri aksattığını, yaklaşan kışın da Gazze’deki hayatı daha kötüye götüreceğini ifade etti.

Sağlık, belediye, banka, okul, çocuk ve hastaların en fazla etkilenen kurum ve kesimler olduğuna dikkat çeken Falk, Gazze halkının %40’ının üç günde bir ancak su bulabildiğini söyledi.

Yedi yıla yakındır kuşatma altında bulunan Gazze halkının tek nefes borusu olan tünellerin Mısır rejimi tarafından yıkılması neticesinde Gazzeliler ciddi sıkıntılar çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.