AmerikaAvrupa

Blinken: Viyana’da uzun bir yolu katetmeliyiz

Amerika Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Viyana müzakerelerinde Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasını ihya edebilmek için henüz uzun bir yol katetmeleri gerektiğini açıkladı.

Salı günü G-7 zirvesinin kulisinde Amerika’nın Financial Times gazetesine konuşan ABD Dışişleri Bakanı Blinken şöyle dedi:

Amerika Viyana’da ciddi müzakereler yaptı ve en azından bazı ilerlemelere de şahit olduk, fakat daha uzun bir yol katedilmesi gerekiyor.

Blinken ayrıca İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin nükleer müzakerelerin üzerindeki tesirini değerlendiremeyeceğini ifade etti.

İran ve 4+1 grubu üyeleri Almanya, Fransa, Britanya, Çin ve Rusya şimdiye kadar Viyana’da Amerika’nın İran’da Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmasına tekrar geri dönmesini ele almak üzere bir kaç tur müzakereyi tamamladılar.

Amerika’nin yeni Başkanı Joe Biden bu anlaşmaya geri dönmek istediğini, fakat bunun için İran tüm yükümlülüklerine geri dönmesi gerektiğini ileri sürüyor. İran ise önce Amerika dayattığı tüm yaptırımları kaldırmalı, diyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.