Haberler

Blinken’in BERCAM müzakerelerini ters gösterme ve çekilme tehditleri

Amerika dışişleri bakanı Anthony Blinken Washington’un tek taraflı ve uluslararası sorumluluklara aykırı şekilde BERCAM nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Viyana müzakerelerin uzamasına sebep olmasına değinmeksizin, Amerika’nın anlaşmaya dönmesinden umutlu olmadığını söyledi.

Blinken Alman mevkidaşı Heiko Maas ile görüşmede, Amerika’nın, nükleer anlaşmaya dönmek için müzakereleri durdurmaya yaklaştığını söyledi. Bu arada Maas da İran’ın müzakere masasına geri dönmesini umut etti. Blinken, tarih belirlemeyeceğini fakat BERCAM’a dönüşün, anlaşmanın faydalarından yeniden yararlatmayacağı noktaya yaklaştıklarını ifade etti. 
Amerika dışişleri bakanının, BERCAM’ın mevcut durumundan İran’ı suçlu göstermeye çalışmasına dair alacaklı tavrı, Washington’un her zaman kendini haklı çıkartma siyasetleri ve kendi yanlış girişimleri ve hatalarını görmezden gelerek karşı tarafı müsamahakar veya yanlış tutum sergilemekle suçlama çerçevesindedir.
Amerika başkanı Joe Biden Eylül 2020’de ve seçim rekabetleri sırasında, eski başkan Donald Trump’ın anlaşmadan çekilmekle hata yaptığını ve Amerika’nın ulusal çıkarlarına aykırı hareket ederek Amerika’yı inzivaya sürüklediğini itiraf etti. Fakat Biden de Ocak 2021’de başkan olarak çalışmaya başladığından beri maksimum baskı siyasetini sürdürürken hangi devletin BERCAM’ı ihlal ettiği ve çekildiğine değinmeden Amerika’nın geri dönüşünü Tahran’ın atacağı adımlarla şartlandırdı. 
Amerikalı siyasi meseleler uzmanı Joseph Cirincione, başkan Biden’in şimdiye kadar İran’a karşı Trump’ın sonuçsuz baskı siyasetlerine devam ettiğini vurgularken, Biden’in kendi yolunu düzeltmediği müddetçe hayati önem taşıyan nükleer anlaşmanın yok olma tehlikesinin var olduğunu belirtti. 
Biden hükümetinin mantıksız tutumuna karşı İran İslam cumhuriyeti, “BERCAM sorumluluklarına ancak Amerika’nın sözde veya kağıt üzerinde değil gerçek anlamda pratikte tüm yaptırımları kaldırdığı ve bu meselenin İran tarafından doğrulandığı takdirde anlaşma sorumluluklarına geri döneceğini” defalarca vurguladı.
Bu konu son günlerde bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Seyid İbrahim Reisi tarafından tekrarlandı. Reisi bir canlı yayında hükümetinin BERCAM nükleer anlaşma müzakerelerine tekrar geri dönmeye hazır olduğunu söyledi. Yine de müzakerelerin batı ve Amerika’nın baskıları altında olmaması gerektiğini savundu, başka bir ifade ile halihazırda İran’a karşı maksimum baskı siyasetini izleyen ve bir nevi Trump döneminde İran’a karşı yoğun baskıların devam etmesi, yapılan müzakerelerde pozitif bir unsur sayılmaz. 
Cumhurbaşkanı Reisi açısından müzakereler yaptırımların kaldırılması hedefi ile yapılmalı, bu yaptırımlar 2018 yılından itibaren Amerika tarafından tek yanlı olarak uygulanırken İran halkı için birçok zorluklara sebep olmuştur. 
Fakat Amerika geçen veya gelecek müzakerelerde İran’a imtiyaz vermeksizin, propaganda çalışmaları yürüterek İran’ın yüzde 20 zenginleştirme veya metal uranyum üretmek gibi BERCAM dışı adımları hakkında endişeli olduğunu iddia ediyor. Bu arada Fransa dışişleri bakanı da UAEA’nın İran’ın nükleer merkezlerini denetlemelerinin azaldığına dair yayınlanan raporunu, iki taraf arasında “ciddiyetsizlik” şeklinde yorumladı. 
Eğer Amerika İran nükleer ilerlemelerinin kontrol edilemeyen sınırlara ulaşmasından endişeli olduğunu iddia ediyorsa baskı ve yoğun yaptırım siyaseti yerine siyonist rejimin isteklerine karşı olarak yaptırımların kaldırılması ve İran’ın yükümlülüklerini yerine getirmesi karşılığında mantıklı  bir yaklaşım izlemelidir. 
Aksi halde eğer yeni Viyana müzakereleri de yenilgiye uğrarsa, bundan batı dünyası ve özellikle Amerika sorumlu olacaktır. İran BERCAM anlaşmasının, defalarca devam edebileceğini vurgulamıştır fakat anlaşmanın bir tarafı İran’dır ve diğer taraf da Amerika’nın hüsnü niyetini göstermeli ve ilk adımda ise İran’a karşı zalimane yaptırımları kaldırmalıdır./ 

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.