GenelHaberlerİranKuzey AmerikaLatin AmerikaUzakdoğu

Bloomberg: ABD’nin İran’a Karşı Yaptırımları, Dünyanın En Büyük Doğalgaz Sahasını Çin’e Takdim Etti

Bloomberg, İran’dan verdiği bir haberde; ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarının dünyanın en büyük doğalgaz sahasının Çin’e devredilmesine yol açtığını yazdı.

ABD’nin yenilenen yaptırımları nedeniyle ülkeden çekilme kararı alan Fransız Total’in Güney Pars Gaz Sahası’ndaki hisselerini Çin Devlet Petrol Şirketi aldı.

Çin’in, Fransız petrol ve doğalgaz şirketi Total’in, ABD’nin yeni yaptırımlarını gerekçe göstererek Fars Körfezi’ndeki Güney Pars Gaz Sahası’ndan çekilmesiyle projedeki çoğunluk payına sahip olduğu bildirildi.

İran Devlet Petrol Şirketi yetkilisi Muhammed Mustafavi’ye dayandırdığı haberine göre, projede yüzde 30’luk paya sahip olan Çin Devlet Petrol Şirketi (CNPC), Total’in projedeki yüzde 50’lik hissesini satın alarak yüzde 80’lik paya sahip oldu.

Hisse devriyle CNPC, 5 milyar dolarlık projede en büyük paya sahip şirket haline geldi.

Totol, Temmuz 2017’de İran ile imzaladığı anlaşmayı nihaileştirdikten sonra Güney Pars Doğalgaz Sahası’ndaki projeye 40 milyon avro para harcadı. Ancak Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme ve yaptırımları geri getirme kararı, Total’in bu anlaşmadan çekilmesine yol açtı.

Trump yönetimi, İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından askıya aldığı yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

İran’ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketi, 7 Ağustos itibarıyla resmen yürürlüğe girmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.