FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

BM, Amerika’nın Filistinliler ile ilgili kararının sonuçları konusunda uyardı

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), ABD’nin taahhüt ettiği fonlarda kesinti kararının almasının ardından eğitim, gıda ve sağlık yardım programları için finansman sağlamak amacıyla küresel bir kampanya başlattı.

ABD’nin taahhüt ettiği fonların yarısından fazlasını askıya alma kararı, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) tarafından Filistinli mültecilere sağlanan yardımları zora soktu.

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krähenbühl, yardımların devam edeceğini duyurdu.

UNRWA, ABD’nin fonlarda kesinti kararı almasının ardından eğitim, sağlık ve diğer yardım programlarını sürdürmek amacıyla finansman sağlamak için küresel bir kampanya başlattı.

“İnsanlık Onuruna Paha Biçilemez” isimli kampanyasının Gazze’deki tanıtım programında konuşan UNRWA Genel Komiseri Pierre Krähenbühl, tüm UNRWA okullarının açık kalmaya devam edeceğini, sağlık hizmeti ve diğer yardımların da tüm zorluklara rağmen şart oldukları için devam edeceğini duyurdu.

Krähenbühl, UNRWA’nın misyonunun BM Genel Kurulu kararıyla sağlam bir şekilde koruma altında olduğunu belirterek, iyi niyetli tüm insanları, kurumları, Filistin diasporasının üyelerini, özel şirketleri ve vakıfları kampanyayı desteklemeye çağırdı.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu, Donald Trump döneminde mültecilere yönelik alınan kararlarla protesto gösterilerine de sahne olan ABD’nin fonlarda kısıtlamaya gitmesinin Ürdün, Suriye, Lübnan, Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki milyonlarca savunmasız mültecinin günlük hayatlarına çok büyük etkisi olacağını bildiriyor.

Kuruluş, ABD’nin yaptığı bu finansman kısıtlamasıyla UNRWA’nın 700’den fazla okulunda 525 bin çocuğun aldığı temel eğitimin, 1.7 milyon Filistinli mülteciye sağlanan acil gıda ve nakit yardımının, 3 milyon mültecinin doğum öncesi bakımın da dahil oluğu temel dağlık hizmetlerine erişiminin, 5.3 milyon mültecinin onuru ve güvenliğinin tehlikeye atıldığı açıklamasını yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.