AsyaDünyaHaberler

BM aşırı yağış başlayacak diye Arakanlıları deniz seviyesinden daha aşağı yere nakletti

BM aşırı yağış başlayacak diye Arakanlıları deniz seviyesinden daha aşağı yere nakletti. Geçtiğimiz günlerde resmi olarak aşağıdaki açıklamayı yapan BM yetkilileri aslında Arakanlı müslümanların seller sonucu daha kolay ölmesi için onları kurtarıyormuşçasına deniz seviyesinden daha düşük yerlere naklettiği bildirildi. Böylelikle BM’nin koruma altına aldığı diğer tüm bölgelerde olduğu gibi burada da adam kalmayacağı gözler önüne serilmiş oldu.

İşte resmi açıklama:

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Myanmar’da yaklaşan musonlar dolayısıyla, yerinden edilmiş Arakanlıların barınma sorunları konusunda acil eylem çağrısında bulundu.

BMMYK Sözcüsü Adrian Edwards, Cenevre’de yaptığı basın toplantısında, Myanmar’ın Arakan (Rakhine) bölgesinde bir-iki hafta içinde mevsimsel yağışların başlayacağına dikkat çekti. Yağışların ortaya çıkaracağı insani yıkıma işaret eden Edwards, BMMYK’nın Arakan’da yerinden edilmiş olarak yaşayan halkın içinde bulunduğu koşulların iyileştirilmesi amacıyla acil eyleme geçilmesi ve bölgeye mali desteğin artırılması çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Edwards, BMMYK’nın, sel baskını olasılığının yüksek olduğu yerlerde yaşayan yaklaşık 60 bin yerinden edilmiş insanın karşı karşıya kaldığı riskten ciddi endişe duyduğunu kaydetti.

Bölgede mayıs ayından başlayarak eylüle kadar süren musonlar, yoğun yağışlara ve kasırgalara neden oluyor.
Arkan’da en kritik yerleşim alanlarının deniz kıyılarında olduğuna işaret eden Edwards, yağışların bölgede, barınmanın yanı sıra temizlik ve sudan kaynaklanan hastalık riskini de artıracağını belirtti.

Edwards, bölgedeki çadırlarda yaşayan binlerce insanın, orta şiddetteki yağmurlarla bile başa çıkamayacağını kaydetti.
BMMYK ve ortaklarının Myanmar hükümetine, Arakan’daki barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına öncelik vermesi çağrısı yaptığını anımsatan Edwards, bu amaçla yeterli alanın bir an önce ayrılması, su ve temizlikle ilgili olanakların sağlanması gerektiğini bildirdi.

Edwards, BMMYK’nın yağmurlar başlamadan önce taahhütlerini yerine getirmesi için de acil olarak ek mali kaynağa ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.