ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

BM: BAE ve Suud Rejimleri Yemen’e Düzenledikleri Saldırılarda ABD’den Mühimmat Alıyor

Birleşmiş Milletler yayınladığı bir raporda; Arabistan liderliğindeki koalisyonun Yemen’deki varlığının, bu ülkenin istifa eden Cumhurbaşkanının gücünü zayıflattığını açıkladı.

Yemen’e karşı yaptırım komitesine bağlı uluslararası uzamanlar yayınladıkları raporda; Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin rolünü şiddetle eleştirerek, bu iki ülkenin silahlı gruplara olan desteğinin, Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanının gücünü zayıflatan bir konu olduğunu söyledi.

Uluslararası Uzmanlar Komitesi tarafından yayınlanan 79 sayfalık rapor; Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin artık gücünün kalmadığını ve Yemen’in güneyindeki askeri ve güvenlik kuvvetleri üzerinde etkili olamadığını gösteriyor.

Bu raporda; Birleşik Arap Emirliklerine bağlı askeri kamplardaki zorunlu ve sistematik tutuklamalar ve tutuklulara uygulanan işkenceler hakkındaki haberlere yer verildi.

Bahsedilen bu raporda yer alan bilgilere göre; güneş ışığı altında kafese benzeyen hapishaneler bulunuyor ve Yemen’deki Birleşik Arap Emirlikleri’nin hapishanelerinde uygulanan işkencelerden kaynaklanan yaraların tedavi edilmesine engel olunuyor ve Birleşik Arap Emirlikleri kuvvetlerinin Yemen kuvvetleri ile iş birliği, Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu gerçeği inkar etmesinde imkan sağlıyor.

Bu raporda; Arap koalisyonunun saldırılarında tedbirli davranmadığı belirtildi.

Aynı zamanda bu raporda; Birleşik Arap Emirlikleri ve Arabistan olmak üzere koalisyon ülkelerinin Yemen’e düzenledikleri hava saldırılarında Amerika’dan mühimmat aldıkları ve bu saldırılar sonucu binlerce kişinin öldürüldüğü açıklandı.

Birleşmiş Milletler bu raporda; aralarında 85 çocuğun da bulunduğu 157 kişinin ölümüne neden olan, Arap koalisyonunun geçen yıl düzenlediği 10 hava saldırısını inceleyerek, koalisyon kuvvetlerinin çocukların yaralanmasına engel olmak için gerekli tedbirleri almadığı soncuna ulaştı.

Bu rapora göre; savaşın bedelini ödeyenler siyasi gruplar değil, Yemen halkıdır. Çünkü bu ülkede çatışmalar başladığı günden itibaren 10 bin kişi hayatını kaybetmiş ve sekiz milyon kişi, yani Yemen sakinlerinin üçte biri de açlık sıkıntısı çekmektedir ve yaklaşık bir milyon kişi de kolera hastalığına yakalanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.