AsyaHaberler

BM, Bangladeş’teki Myanmarlı Müslümanların durumu ile ilgili uyarıda bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, Bangladeş’teki kamplarda Arakan’lı Müslümanların durumunun çok kötü olduğunu bildirdi.

Associated press’in verdiği habere göre dün konuyla ilgili bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, Bangladeş’e sığınan Arakan’lı Müslümanların acil insani yardımlara ihtiyaçları olduğunu ve dünya topluluğunun onları desteklemeleri gerektiğini, aksi takdirde ciddi insani bir facianın tahakkuk bulacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, günlük en az 500 bin kişinin gıda temin etmeye muhtaç olduğun ve Bangladeş’in tek başına bunun uhdesinden gelemeyeceğini bildirdi.

daha önce de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Myanmar’dan Bangladeş’e kaçan yaklaşık 436 bin Rohingya için destek çağrısında bulundu ve bu büyük mülteci akınının müdahale kapasitelerini aştığı uyarısında bulunmuştu.

Kutupalong mülteci kampını ve Bangladeş-Myanmar sınırında mültecilerin kendi kendilerine oluşturdukları kamp yerlerini ziyaretinin ardından yayınladığı basın bildirisinde Grandi “Durumları hala çaresiz ve eğer yardımlar hızlanmazsa dramatik bir şekilde daha da kötüye gitme riski var” ifadesini kullandı.

UNHCR Bangladeş’e çadır, mutfak malzemeleri ve solar lambaların olduğu yardım malzemeleri taşıyan 3 uçak gönderdi.

UNHCR ayrıca güvenli su ve sıhhı olanakları sağlanması için de Bangladeş Hükümeti ile çalışıyor. Bölgede çok sayıda uluslararası yardım kuruluşu ve sivil toplum örgütleri de bulunuyor.

Ziyareti sırasında Rohinyalar ile konuşan Grandi “Köylerin yakılmasına, ailelerin silahla veya kesilerek öldürülmelerine, kadınlar ve kız çocuklarının zulme uğramasına tanık olmuşlar. Mültecilerin çoğu evlerine geri dönmek istiyor, ama bu şiddetin sona ermesi ve Myanmar içinde haklarının verilmesi gerekli” dedi.

Grandi “Bu krizin çözümü Myanmar’da yatıyor. Ancak şimdilik çaresiz bir şekilde yardım ihtiyacı olanlara odaklanmalıyız ve yardımı artırmalıyız” dedi ve uygun bir mülteci kayıt sisteminin de önemine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.