FilistinHaberlerOrtadoğu

BM büyük bir sınava girmiştir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) BM Genel Kurulu’nun Goldstone Raporu’nu 114 oyla kabul etmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, bundan sonra gerekenleri yapması konusunda Birleşmiş Milletlerin büyük bir sınava girdiğini ifade etti.

Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri konuyla ilgili olarak bugün yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “BM Genel Kurulu’nun Goldstone Raporu’nu onaylaması Filistin adına büyük bir kazanımdır. Çünkü bu, Gazze’deki barbar savaşta insanlık suçu işleyen Siyonist işgal varlığının uluslararası camia tarafından ilk defa kınanması anlamına geliyor.”

Dr. Ebu Zuhri yaptığı açıklamanın devamında, raporun gerekliliklerini yerine getirme konusunda Birleşmiş Milletlerin büyük bir sınavla karşı karşıya olduğuna da vurgu yaptı.

Birleşmiş Milletlerin, her iki tarafa isnat edilen suçlamaların soruşturulması için hem Filistinlilerden hem de Siyonistlerden soruşturma komisyonu kurmalarını talep etmesine de değinen Ebu Zuhri şöyle dedi: “Filistin direnişine yapılan suçlama ile Siyonist işgal orduna yapılan suçlamalar arasında ciddi farklar olmasına rağmen, Hamas hareketi Goldstone Raporu’nun tavsiyesi üzerine komisyonların kurulmasına da karşı değildir.”

Ebu Zuhri devamla, Hamas’ın Filistin tarafıyla ilgili tavsiyeleri yerine getirmek için Başbakan İsmail Heniyye’nin bir komisyon kurmasını desteklediğini ifade etti.

BM Genel Kurulu gündemine aldığı Goldstone Raporu’nu 18 ret ve 44 çekimser oya karşılık 114 oyla kabul etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.