DünyaHaberler

BM, Gazze konusunda geç kalmıştır

İran İslam Cumhuriyetinin BM daimitemsilcisi Muhammed Hazai, BM’nın Gazze konusunda geç kaldığı için itibar kayb ettiğini söyledi.

Hezai BM güvenlik konseyinin teşkilatın gerçekleri arama komitesinin ırkçı rejimin gazze cinayetleri konusundaki raporunu ciddi olarak incelemesi gerektiğini vurgulayarak, güvenlik konseyinin bu raporla ilgili çalışmalarının güvenllik konseyine tekrar itibar kazandırabileceğini belirterek, güvenlik konseyinin işlevsizlik ve Gazze konusunda etkili girişimde bulunmakta geç kalması nedeni ile itibar kaybettiğini belirtti.

Hazai toplantıdaki açıklamalarında, uluslararası toplumun ‘çifte standart’ ve siyasi mülahazalar nedeni ile cinayetkarların yargılanmasına engel olmaması gerektiğini ifade etti.

Hazai güvenlik konseyinin Goldeston raporuna ilgisiz kalmasını eleştirirken, araştırma sürecindeki gecikmenin BMT’nın zaafı sonucu yaşandığını, zamanda milletlerin uluslararası teşkilatlardan adaleti sağlamasını beklememesi mesajını verdiğini belirtti. Hezai bu gibi girişimlerin uluslararası teşkilatlara kötü sonuçlar doğuracağını da belirtti.

BM güvenlik konseyi geçen Haziran ayında Richard Goldstone’u siyonist rejimin Gazze’deki cinayetlerini incelemek için görevlendirdi. Goldstone 3 aylık incelemenin ardından hazırladığı raporu Eylül ayında insan hakları konseyine sundu.

Gerçi söz konusu raporda siyonist rejimin cinayetlerinden sadece bazı bölümlerine işaret etmiş, fakat 1’400’ü aşkın Filistin’linin şehit edilmesi ve 5 bini aşkının da yaralanması konusundaki rapor siyonist rejimin Gazze’de bir savaş cinayeti ve soykırım işlediğini gösteriyor. Goldstaon sunduğu raporda önemli konulara değinerek ırkçı rejimden 6 ay sürecinde işlenen insan hakları ihlalleri ve araştırma heyetinin çalışmalarında oluşturulan engeller konusunda güvenlik konseyine rapor vermesini istedi.

Buna rağmen BM güvenlik konseyinin bazı üyeleri, uluslararası ilgili teşkilatların Goldeston raporunun tavsiyelerini gerçekleştirme bağlamındaki girişimlerini, sözde ortadoğu barış sürecini engellediği kanaatinde ve onları engellemekteler.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.