HaberlerKuzey AmerikaUzakdoğu

BM Genel Sekreteri: Arakanlı mültecilerin durumları kaygı verici

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, yetkililere askeri operasyonları durdurma, şiddete son verme ve insani yardımlara izin verme çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 1-2 Temmuz’da Bangladeş’e bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

Ziyaretle, geçen yıl Myanmar ordusunun şiddetinden kaçan Arakanlı Müslümanlara kapılarını açarak en fazla mülteciyi kabul eden Bangladeş’in cömertliğine ve uluslararası toplumun neler yapması gerektiğine dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Arakanlı mültecilerin durumuna kapsamlı bir çözüm bulunması yönünde Bangladeş hükümeti ile görüşmeler yapılacak.

Guterres’in 2 Temmuz’daki ziyaretine Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi de eşlik edecek. Ziyarette, Arakanlıların güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde evlerine dönmeleri de değerlendirilecek.

BM’ye göre, 25 Ağustos 2017’den sonra Arakan’dan kaçmak zorunda kalarak Bangladeş’e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Uluslararası medya ve kuruluşların Arakan eyaletine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti, Arakanlı Müslümanların geri dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri de yerine getirmedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.