HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

BM genel sekreteri Bercam’a destek verdi

BM genel sekreteri kapsamlı ortak eylem planı Bercam nükleer anlaşmasına desteğin zaruretini vurguadı.

İRNA’nın bildirdiğine göre BM genel sekreteri Antonio Guterres, dün BMGK’nin “kitle imha silahların yayılmasını önleme” konulu oturumunda Bercam nükleer anlaşmasına destek vererek, söz konusu anlaşmaya tehdit oluşturan her şeyin uluslararası güvenliğe sorun oluşturacağını belirtti.

Kitle imha silahlar ile mücadelede güven oluşturmanın zaruretine değinen BM genel sekreteri ayrıca K. Kore ve G. Kore arasında özellikle askeri alanda gerçekleşen diyaloğun devam etmesini olumlu karşıladı.

Amerika başkanı Donald Trump her zaman Bercam nükleer anlaşmanın diğer taraflarına rağmen Bercam nükleer anlaşmasını korkunç nitelerken feshedilmesini istemiştir, fakat dünya Amerika başkanının bu hasmane tutumuna karşı muhalefet ediyor.

İran ve BMGK daimi üyeleri olan Fransa, Britanya, Rusya, Çin ve Amerika ile Almanya’dan oluşan 5+1 arasında imzalanan Bercam nükleer anlaşması ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi fakat Amerika anlaşmanın taraflarından biri olarak sürekli Bercam sürecini sabotaj etmeye çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.