İslami Davet

BM Genel Sekreteri çirkin film ve karikatürlere sert tepki gösterdi

21 Eylül 2012 6:47

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bu yıl 67′incisi yapılacak olan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmaları öncesinde düzenlediği basın toplantısında, İslam’a hakaret içeren film hakkında görüşlerini dile getirdi.

Ban Ki-moon, İslam’a hakaret filmi hakkında; ”Utanç verici bir şey. Başka insanların inanç ve kültürüne saldırmak fikir özgürlüğü olamaz. Bu saygısızca hareket durmalı ve herkes insanların inanç, kültür, geçmişlerine saygı duyulmalı ki bu medeni olmanın ilk şartıdır” ifadesini kullandı.

İslam dinine yönelik taciz filminin neden olduğu sorunu, iki yıl önce inanan insanları provoke etmek için yapılan karikatür krizine benzeten Ban şunları söyledi: ”Şimdi yine aynısı yapılıyor ve utanç verici, terbiyesizce. Yine değerlerine, inançlarına saldırarak insanları provoke etmeye çalışıyorlar. Birçok lider buna tepki gösterdi ben de onlardan biriyim ve bu konudaki uyarım, bu tür sorumsuz ve terbiyesizce hareketler durdurulmak zorunda.”

BM’nin insan hakları ve özgürlüklerinin teminatı için var olduğunu hatırlatan Ban, hakaret filmi karşısında suskun kalanlara da sitemde bulunarak ”Bir haksızlık, saygısızlık, hoşgörüsüzlük olunca tüm dünya liderlerinin tepki verip birlik olduğunu göstermeli” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri çirkin film ve karikatürlere sert tepki gösterdi Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık