DünyaHaberlerOrtadoğuSuriye

BM Genel Sekreteri, Golan’daki yaşanan çatışmalar konusunda uyarıda bulundu

BM Teşkilatı Genel Sekreteri, Golan’da yaşanan çatışmaların Suriye ile İsrail arasındaki ateşkes anlaşmasını tehlikeye soktuğunu bildirdi.

BM Teşkilatı Genel Sekreteri Ban Ki Moon dün Güvenlik konseyin 15. üyesine Golan tepeleriyle ilgili bir rapor sunarak, Suriye’nin Golan tepelerinde sürdürülen şiddetin Suriye-İsrail arasındaki ateşkesi tehlikeye düşürdüğünü ve BM Teşkilatının bölgedeki barış güçleri sayısını artırması gerektiğini bildirdi.

BM Teşkilatı Genel Sekreteri, Golan’daki barış gücü sayısının 1250’ye çıkarılması ve onlara daha fazla askeri teçhizat gönderilmesi gerektiğini.

BM’nin Golan’da 900 barış gücü bulunuyordu ve Avusturya birliğinin bu bölgeden çıkması ardından BM barış gücü önemli sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Avusturya’nın bu bölgede 380 kişilik askeri bir gücü bulunuyordu fakat AB’nin Suriyeli muhaliflere silah ambargosunun kaldırılması kararı ardından Avusturya bölgedeki askeri gücünü geri çekme kararı aldı.

Stratejik Golan tepeleri 1967 savaşında İsrail tarafından işgal edilmiştir. BM Güvenlik konseyi kararnamelerine rağmen İsrail halen bu bölgeyi Suriye’ye iade etmiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.