HaberlerLatin Amerika

BM Genel Sekreteri Guterres, Kolombiya’da

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kolombiya hükümeti ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında kesintiye uğrayan barış görüşmelerinin yeniden başlaması için bu ülkedeki BM Misyonunun görev almasını ve tarafların masaya oturmasını kolaylaştırmasını istedi.

Guterres, Kolombiya’daki barış süreçlerini desteklemek amacıyla bu ülkeye yaptığı ziyaretin sonunda, başkent Bogota’da kaldığı otelde basın toplantısı düzenledi.

Hükümet ve ELN arasındaki müzakerelerin Kolombiya’daki barış ve Kolombiya halkının gelişmesi için taşıdığı öneme vurgu yapan Guterres, son günlerde yaşanan şiddet olayları, bunun siyasi sürece olumsuz etkileri ve çatışma bölgesindeki halkın durumu konusundaki endişelerini dile getirdi.

Guterres, iki tarafın daha önceki görüşmelerindeki ilerlemeye atıfta bulunarak, çatışma bölgelerindeki halkın durumunda iyileşme sağlanması için şiddet eylemlerinin sona ermesi ve tarafların yeniden ateşkes imzalaması çağrısında bulundu.

Genel Sekreter Guterres, bu konuda BM Kolombiya Misyon Şefi Jean Arnault’dan “tarafların yeniden masaya oturmaları ve BM’nin, çatışmanın Kolombiya halkı yararına çözülmesi konusundaki sorumluluğunun gereğini” yapmasını istediğini aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.