DünyaHaberler

BM Genel Sekreteri, Haiti’ye gidiyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 7.0 büyüklüğündeki depremin vurduğu Haiti’ye gideceğini bildirdi.
Ban Ki-mun, BM’de düzenlediği basın toplantısında, “Çok yakında Haiti’ye gideceğim. Hem Haiti halkıyla, hem de oradaki BM personeliyle bir araya geleceğim, durumu bizzat kendim değerlendireceğim” dedi.
Ban Ki-mun, Haiti’ye uluslararası toplumun yardımı koordine etmek için 550 milyon dolarlık acil yardım çağrısında bulunacağını da bildirdi.
Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’deki binaların yarısının depremde yıkıldığını belirten Ban, şu anda önceliklerinin 72 saat dolmadan enkaz altında kalanları kurtarmak olduğunu kaydetti.
Ban Ki-mun, özellikle daha çok gıdaya, çadıra, tıbbi malzemeye, sağlık personeline ve ağır iş makinelerine ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, başkentte 15 gıda dağıtım merkezi kurduklarını bildirdi.
Öte yandan Haiti’yi yerle bir eden ve on binlerce kişinin ölümüne sebep olan depremin açtığı yaraları sarmak için dünya seferber oldu.
Küba hükümeti, Haiti depreminde yaralananların tahliyesi için ABD’ye hava sahasını kullanma izni verdi.
Yetkililer, depremde 3 milyon kişinin yaralandığı ya da evsiz kaldığı tahmininde bulundu.
Haiti Devlet Başkanı Rene Preval, depremde ölen 7 bin kişinin toplu mezara gömüldüğünü açıkladı.
Şu ana kadar depremde hayatını kaybettiği teyit edilen BM personeli sayısı da 36’ya ulaştı.
Port-au-Prince’te BM’nin gıda ambarları yağmalanırken, yüz binlerce insanın aç olduğu Haiti’de BM’nin 15 bin ton gıda malzemesinden geriye ne kaldığı hesaplanamadı. BM, Haiti’de 2 milyon kişiye “hazır yemek” sağlanmasının planlandığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.