DünyaHaberlerİranOrtadoğuSuriye

BM Genel Sekreteri Yardımcısı: İran, Suriye krizinin çözümünde etkili bir ülkedir

İran İslam Cumhuriyeti’nin bölge ülkeleri arasında etkisini ve nüfuzunu anlatan BM Genel Sekreteri Siyasi İşler Yardımcısı Jeffrey D. Feltman, İran’ın Suriye krizinin çözümünde etkili bir ülke oldunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri Siyasi İşler Yardımcısı Jeffrey D. Feltman Tahran ziyareti kapsamında İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Hukuki ve Uluslararası Muavini Mehdi Ahundaze ile bir araya gelerek görüş alışverişi yaptı.

Bu görüşmede İran’ın BM’nin kurucularından olduğunu hatırlatan Ahunzadeh, Tahran’da başarılı bir şekilde düzenlenen 16. Bağlantısızlar Hareketi Liderler Zirvesi’ne işaret ederek, bugünkü dünya ve bölgenin hassas şartlarına göre İran’ın NAM ve BM’nin kapasitelerini ortak olarak çalıştırmak için gösterdiği çabaları anlattı.

Ahundzadeh, BM tarafından barışı korumak için yapılacak çalışmalarda İran’ın etkin olarak rol almaya hazır olduğunu konuşmasına ekledi.

İran halkına yönelik yaptırımların şiddetlenmesini eleştiren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Hukuki ve Uluslararası Muavini, Birleşmiş Milletler güçlü ülkelerin politikasının etkisi altında kalmadan bağımsız bir teşkilat olarak çalışmalarda yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Kimyasal silahları önleyen konvansiyona İran’ın üyeliğini hatırlatan Mehdi Ahundzadeh, kimyasal silahların kurbanı olan İran’ın bu silahların imhasına yana olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Siyasi İşler Yardımcısı Jeffrey D. Feltman ise İran İslam Cumhuriyeti’nin bölge ülkeleri arasındaki etkisini ve nüfuzunu anlatarak, İran’ın başta Suriye krizinin çözümünde olmak üzere bölgedeki krizlerin çözümünde etkili bir ülke olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.