DünyaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

BM Genel Sekreteri’nden ABD’de tutuklu bulunan bazı İranlıların durumunu takip etmesi istendi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’da ABD’de tutuklu bulunan bazı İran’lıların durumunu takip etmesini istedi.

Bağlantısızlar Hareketi Liderler zirvesi dolayısıyla Tahran’da bulunan Moon ile görüşen Salihi, insan hakları konusunun, siyasi bir baskı unsuru olarak çifte standart yaklaşım içerisinde olunduğunu hatırlatarak, Amerika’da tutuklu bulunan İranlıların serbest bırakılması konusunda kendisinde çalışma yürütmesini istedi.

Salihi batılı ülkelerin, baskı ve yaptırım siyasetlerine işaretle İran halkının, bütün baskılara ve yaptırımlara rağmen ilerleme ve kalkınma sürecini başarıyla sürdürdüğünü belirtti.

Moon da bu görüşmede, Bağlantısızlar hareketi dönem başkanlığının, İran’ın sosyal, siyasi ve ekonomik konumunu yükseltmek amacıyla iyi bir fırsat olduğunu belirterek, Tahran’ın uluslar arası ve bölgesel etkinliğinin daha bir artacağını söyledi.

BM genel sekreteri, her ülkenin barış amaçlı nükleer enerjiden yararlanma hakkının bulunduğunu belirterek, ümid ediyorum, 5+1 grubu arasında yapılan görüşmeler başarılı geçer diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.