FilistinHaberlerOrtadoğu

BM Güvenlik Konseyi muhtemelen Yarın Trump’ın Kudüs Kararını Görüşecek

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi, BM Güvenlik konseyinin muhtemelen yarın toplanarak Amerikan yönetiminin Kudüs kararı ile ilgili bir kararnamenin taslağını görüşeceğini bildirdi.

İSNA haber ajansının Rusya el-Yevm kanalından naklen bildirdiğine göre, Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur dün katıldığı bir basın toplantısında, Güvenlik konseyinin yarın Pazar günü ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü işgal rejimi İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi hakkında bir kararname taslağını görüşmek için toplanacağını bildirdi.

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, kararname taslağının mavi renkle yazılmasının anlamının bu kararnameye üzerinden 24 saat geçse bile oy verilebileceği demek olduğunu bildirdi.

Daha önce diplomatik kaynaklar Arap ülkelerinin ülkelerinin pazartesi günü Trump’ın Kudüs kararı aleyhinde bir kararname taslağını gündeme getireceklerini bildirmişlerdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün, ABD’nin Kudüs kararının iptali için Birleşmiş Milletler nezdinde girişimler başlatacaklarını açıkladı.

Erdoğan, Konya’da düzenlenen Kudüs mitingine video konferansla bağlandı. İstanbul’da 13 Aralık Çarşamba günü yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nde oy birliğiyle Kudüs’ü “Filistin devletinin işgal altındaki başkenti” olarak tanıdıklarını hatırlatan Erdoğan, burada “Avrupa başta olmak üzere dünyadaki tüm ülkeleri de Filistin’in bağımsızlığını tanımaya ve Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kabul etmeye davet” ettiklerini söyledi. Bu adımlarla yetinmeyeceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı, “ABD’nin Kudüs’le ilgili kararının iptali için BM nezdinde de girişimler başlatıyoruz. (…) Önce Güvenlik Konseyi’nde, orada bir veto olursa BM Genel Kurulu’nda bu haksız kararın iptali için çalışacağız” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.