FilistinHaberlerOrtadoğu

BM Güvenlik Konseyi oturumunda ABD’nin teklifi yeniden reddedildi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) bugünkü oturumunda Amerika’nın Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e intikaliyle ilgili tasarı yeniden reddedildi.

Oturuma katılanlar, Ortadoğu’da durumu ele alırlarken Amerika’nın büyükelçiliğini Kudüs’e intikalinin kaygı verici olduğunu bildirdi.

Oturumda, Amerika’nın Filistinli mültecilerle ilgili olarak BM yardım kuruluşuna yardımlarını dondurması da eleştirildi.

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur ise, Trump’ın, Filistin’in ülkesine ”saygısız davrandığı” yönündeki açıklamalarını ve “Filistin’in barış anlaşması istemediği” iddialarına karşı, ABD ve ırkçı İsrail’in ”yanlış ve utanç verici” suçlamalarla uluslararası toplumu yanıltmaya çalıştığını söyledi.

Mansur, Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın hayatı boyunca barış arayışı içinde olduğunu belirterek, Abbas’a yönelik suçlamaları ”şeytanlaştırma” girişimi olarak değerlendirdi.

Bu arada Türkiye’nin oturumdaki temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, yıllardır devam eden Siyonist İsrail işgali nedeniyle Filistin halkının yerlerinden edilerek, vazgeçilemez ve meşru haklarından mahrum bırakıldığını belirtti.

ABD’nin, Kudüs’ü Korsan İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini bu kente taşıma kararının uluslararası hukukun ihlali edildiğini vurgulayan Sinirlioğlu, bunun BM ilkeleri ve ilgili kararlarıyla da çeliştiğini söyledi.

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararıyla ayrıca, Filistin halkının tarihi, yasal ve asli haklarının hiçe sayıldığını ve Hristiyanların ve Müslümanların dini hakları ile evrensel değerlerinin görmezden gelindiğini belirtti.

Konuşmasında, Kudüs’ün statüsüne ilişkin tek taraflı kararların kentin etnik çeşitliliği ve çok kültürlü yapısını tehdit ettiğini belirten Sinirlioğlu, Ortadoğu’da adil ve kalıcı barış umutlarını baltaladığını, iki devletli çözümü engellediğini söyledi.

Sinirlioğlu, Doğu Kudüs’ün demografik yapısı, karakteri ve statüsünü değiştirme girişimlerinin yasa dışı olduğunu belirtirken, Irkçı İsrail’in BMGK kararlarını ihlal ettiğini kaydetti.

Sinirlioğlu, İİT’nin bütün ülkelere Filistin halkı ve kurumlarına olan desteğini sürdürmesi çağrısı yaptığını belirtirken, İİT’nin İsrail-Filistin sorununda çok taraflı barış sürecini başlatmaya yönelik tüm uluslararası adım ve çabaları desteklediğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.