HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

BM Güvenlik Konseyi Suriye konulu oturum düzenledi

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de son gelişmelerle ilgili düzenlediği oturum Amerika’nın gerçekleri saptırma sahnesine dönüştü.

Amerikta’nın BM daimi temsilci yardımcısı, Suriye’de İran güçlerinin varlığıyla ilgili olarak İran aleyhinde temelden yoksun asılsız iddiaları gündeme getirirken sözkonusu güçlerin Suriye topraklarından İsrail’e atıldığını ileri sürdü.

ABD’li yetkili, İran’ın Suriye’de hava savunma sistemlerinin bulunduğunu ileri sürerek bunların İsrail’i hedef aldığını belirterek, ‘Eğer Beşar Esad BM Güvenlik Konseyi ile işbirliği yapmazsa bunun bedelini ağır öder” dedi.

Bu arada Amerikalı yetkilinin bu iddiasına ve saçmalıklarına tepki gösteren Rusya’nın BM daimi temsilci yardımcısı, toplantının konusunun Suriye olduğunu ama Amerikalı yetkilinin oturumu İran’a yönelik dönüştürmeye çalıştığını söyledi.

Rus yetkili, ‘Amerikalı yetkili, İran ve Suriye’ye yönelik eleştirilerden önce Amerikan güçlerinin Suriye’de ne için bulunduklarını ve onların gerçek hedefinin ne olduğunu cevaplaması gerekir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.