RusyaAvrupaDünyaHaberler

BM Güvenlik Konseyi’nde Tarihi Ukrayna Toplantısı

Yeniden Ukrayna için acil toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin son toplantısı tarihe geçecek ilklerin yaşandığı bir oturum oldu.

BM Güvenlik Konseyi’nde ABD ve Arnavutluk tarafından konseye sunulan karar tasarısı Rusya’nın vetosuyla reddedildi.

Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın, mümkün olan en güçlü ifadelerle kınanması, düzenlediği askeri harekatın da BM Sözleşmesi’nin 2. maddesinin 4. paragrafına aykırı olduğu vurgulanan karar tasarısını daimi üye Rusya veto etti. 15 üye ülkenin katıldığı oylamada, 11 oy tasarı lehine verildi. Oylamada, ABD, Fransa, İngiltere, Arnavutluk, Brezilya, Gabon, İrlanda, Meksika, Norveç, Gana ve Kenya karar tasarısına evet derken Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirleri çekimser kaldı.

Tasarıya destek veren, Güvenlik Konseyi üyesi olmayan 43 ülkenin daimi temsilcileri de desteklerini göstermek Güvenlik Konseyi toplantısına katıldı.

Güvenlik Konseyinin aylık dönem başkanlığının Rusya’da olması nedeniyle oturumu yöneten Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya ile tasarıyı destekleyen ülkelerin temsilcileri arasında atışmalar yaşandı. Güvenlik Konseyine başkanlık eden Nebenzya, takdir hakkını kullanarak oylama sonrası başkanlık açıklaması yapmadı, basın bildirisi yayınlamadı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, oylama sonrasında yaptığı konuşmadaysa, tasarıyı BM Genel Kuruluna taşıyacaklarını belirtirken, Ukrayna BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya, Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde tasarıyı destekleyen diplomatlarla birlikte kuliste Ukrayna bayrağı açtı. Güvenlik Konseyi’ndeki oylama sonrasında söz verilen Kyslytsya, konuşması sırasında Rusya’nın başlattığı saldırıda yaşamını yitirenlerin anısına tüm salonu bir dakika sessizliğe davet. Rusya temsilci ve oturuma başkanlık eden Nebenzya, bu sessizliğin daha önceden yaşamını yitirenler içinde olması gerektiğini kaydetti. Kyslytsta’nın konuşması sırsında Nebenzya arasında sık sık atışmalar yaşandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyi toplantısından sonra yaptığı konuşmada, “Birleşmiş Milletler, savaşı sona erdirmek için savaştan doğdu. Bugün bu amaca ulaşılamadı ancak asla pes etmemeliyiz. Barışa bir şans daha vermeliyiz. Askerlerin kışlalarına geri dönmeleri gerekiyor. Liderlerin diyalog ve barışa sağlamaya yönelmeleri gerekiyor. Ukrayna’da, giderek artan zorluklara rağmen, BM ülkenin doğu kısmı da dahil olmak üzere her tarafında artan insani yardım ve ihtiyaçları dağıtmayı sürdürüyor. Siviller ölüyor, en az yüz bin Ukraynalı evlerini terk edip komşu ülkelere geçti” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.