HaberlerKuzey Amerika

BM Güvenlik Konseyi’nin “İran” toplantısı gerçekleşti

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) taşıdığı İran’daki protestolara desteğini bir kez daha gösterdi.
Sputnik’in haberine göre, BMGK, ABD’nin talebi üzerine İran’da devam eden protestoları görüşmek için toplandı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran halkının ülke genelinde 79’dan fazla noktada hükümete karşı ayaklandığını söyledi.

“Baskıcı hükümetten bıkmış cesur insanların hayatlarını riske atarak protestolara katıldığını” savunan Haley, dünyanın İran halkının cesaretini alkışlaması gerektiğini ifade etti.

Haley’nin açıklamalarına benzer şekilde ABD Başkanı Donald Trump da İran’daki protestoların İran’ın Ortadoğu’daki diğer ülkelere ilişkin politikasına yönelik olduğunu ileri sürmüştü. Protestoların İran’ın dış siyasetine yönelik olduğu görüşüne, Tahran karşı çıkmıştı.

Haley, İran halkının “hükümetin teröre destek vermeyi bırakması, milyarlarca doları katillere ve diktatörlere göndermemesi” için sokaklara çıktığını savunarak, “Özgürlükleri destekleyen ülkeler İran halkına destek verdi ama daha fazlasını yapmalıyız” dedi.

İran hükümetinin internete erişimi engellediğini ve halkını susturmaya çalıştığını iddia eden Haley, “ABD, özgürlük, refah ve ülkeleri için itibar arayışı içinde olan İranlıların yanındadır. Bu konuda sessiz kalmayacağız” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ise ABD’nin İran’daki protestoları BMGK’ye taşımasını eleştirdi.

ABD’yi “sahte bahanelerle” İran’ın içişlerine karışmakla suçlayan Nebenzya, “Bugün bir kez daha ABD’nin BMGK’yi kötüye kullandığına şahit oluyoruz. Bırakın, İran kendi sorunlarıyla ilgilensin. Afganistan, Suriye, Libya, Irak, Yemen, Kuzey Kore ve Afrika’daki sorunlara odaklanmak yerine konseyin enerjisini boşa harcıyorsunuz” diye konuştu.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, İran’daki protestoların uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmediğini belirterek, bu ülkeye yönelik herhangi bir müdahalenin ters tepebileceği uyarısında bulundu.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da protestolar sırasında yaşanan can kayıplarına işaret ederek, şiddet olaylarının son bulması çağrısı yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.