HaberlerKuzey Amerika

BM ile ileride de yapıcı bir şekilde çalışmaya hazırız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın ileride de Birleşmiş Milletler (BM) ile yapıcı bir şekilde çalışmaya hazır olduğunu, kuruluşun krizleri önleme ve çözüme kavuşturma konusundaki rolünün benzersiz olduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın BM ile ileride de verimli çalışmalarını sürdürmeye hazır olduğunu vurguladı.

Putin, “İleride de yapıcı çalışmalarımızı sürdürmeye hazırız. BM’nin tek evrensel platform olduğuna inanıyoruz. Kuruluşun uluslararası krizleri çözüme kavuşturma, krizlerin önüne geçme konusunda evrensel bir araç olarak rolü kesinlikle benzersiz” diye konuştu.

Rusya’nın şu anda BM Güvenlik Konseyi’nde başkanlık ettiğini hatırlatan Putin, çalışmaların ileride de yapıcı olmasını umduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri Guterres de, Moskova’nın çok kutuplu bir dünyanın oluşturulmasında vazgeçilmez bir unsur olduğunu söyledi.

Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’ndeki dönem başkanlığına değinen Genel Sekreter, önümüzdeki bir ay içinde Ukrayna ve Ortadoğu konulu ciddi açıklamaların yapılacağını dile getirdi.

Guterres, “Elbette biz Rusya’yı BM’nin kilit kurucu ülkelerden biri olarak görüyoruz. Şu anda biz bir de şuna vurgu yapıyoruz: Rusya, çok kutuplu bir dünyanın oluşturulmasında vazgeçilmez bir unsur. Gerçeği söylemek gerekirse şimdi BM açısından çok taraflılık için hiç de kolay bir zaman değil” ifadelerini kullandı.

Günümüzde çok kutuplu dünyaya yeni yapı bulma yönünde aktif çabaların harcandığını dile getiren Guterres, “Elbette bunlar ciddi endişeler yaratıyor. Bu süreçte Rusya’nın aktif rol oynaması gerektiğini düşünüyorum” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.