HaberlerIrakOrtadoğu

BM Irak temsilcisi Velayeti ile görüştü

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu’na bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti ve BM Irak temsilcisi görüşmesinde, bölge gelişmeleri ele alınırken terörizmle mücadelenin zaruretine vurgu yapıldı.

İRNA’nın haberine göre, Velayeti, dün BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ile görüşmesinde, bazı batılı ülkeler ile bölgedeki bazı gerici yönetimlerin Irak ve Suriye gibi ülkelerin parçalanması yönündeki komplolarının olduğunu belirterek, ama bu şom planların, bölge milletlerinin uyanışı sayesinde asla gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Velayeti, İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgede terörizmle mücadele çerçevesinde radikallere ve tekfircilere karşı daha baştan ciddi ve uygulamada işbirliği yaptığını gösterdiğini belirterek; bölgede teröristlere destek verenlerin bu desteklerinin sonuçlarını çeşitli ülkelerde göreceklerini söyledi.

BM Irak temsilcisi de, Irak’ta siyasi sorunların çözümü için çaba gösterdiklerini belirterek; Irak’la ilgili olarak BM ve İran İslam Cumhuriyeti arasında iyi bir işbirliğinin olduğunu söyledi.

BM yetkilisi, IŞİD ile mücadelede, Irak ordusu, halk güçleri, Peşmergeler ve diğer güçlerin tarihi zaferler elde ettiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.