AsyaHaberler

BM : İsrail, Golan tepelerinden çekilmelidir

BM Genel Kurulu bu gün İsrail’den işgal ettiği Suriye-Golan Tepelerinden BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde tam bir şekilde Haziran 1967 sınırlarına kadar çekilmesi isteğini yineledi.

BM Genel Kurulu işgal altında bulunan Golan Tepeleri ile ilgili dün aldığı kararda, uluslararası kanunlara, BM antlaşmasına ve savaş zamanında sivillerin korunmasını sağlayan Cenevre antlaşmasına göre toprakların zorla askeri güçle alınmasını yasaklayan kanunu sahiplendi.

BM Genel Kurulu aldığı kararla, 1981 yılında Golan tepeleriyle ilgili aldığı 497 nolu kararı İsrail’in şu ana kadar uygulamamasını kınayarak. Siyonist varlığın 14 Aralık 1981 yılında işgal ettiği Golan Tepelerinde kanunlarının uygulanmasına ilişkin kararının iptal ve geçersiz olduğunu vurguladı. Aynı zamanda Uluslararası Güvenlik Konseyinin 497 nolu kararı gereğince İsrail’in aldığı bu kararın kesinlikle hiç bir meşruiyeti olmadığını belirterek, İsrail’den bu kararı iptal etmesini talep etti.

BM Genel Kurulu, İsrail’in işgal ettiği Suriye-Golan Tepelerine işgalini sürdürmesinin bölgede kapsamlı ve adil barışın sağlanması doğrultusunda atılan adımlar önünde en büyük engeli teşkil ettiğini belirterek, İsrail’den işgal ettiği Suriye-Golan Tepelerinden Haziran 1967 sınırlarına kadar tam bir şekilde çekilmesini istedi.

BM Genel Kurul Toplantılarına katılan heyetlerin geneli, Golan topraklarındaki icraatlarından dolayı İsrail’i kınadıklarını dile getirerek uluslararası güvenlik konseyinin aldığı kararlara temsil olmasını talep etti.

Suriye’nin BM’deki daimi temsilcisi Beşşar el-Caferi BM Genel Kurulunda alınan karardan sonra yayınladığı beyanda, Suriye’nin, BM Genel Kurulunda 1981 yılından günümüze kadar kesintisiz bir şekilde üstlenilen ve İsrailin Golan tepelerine işgalini reddeden kararın oy çoğunluğuyla alınmasından dolayı Suriye’nin teşekkürlerini ifade etti. Aynı zamanda alınan bu kararın hak, adalet ve kanunun sesini temsil ettiğini dile getirdi.

Yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyinde alınan kararların lehine yapılan bu oylamanın İsrail’e açık uluslararası bir mesaj vereceği ve İsrail işgali, katliamı, genişleme siyaseti, saldırıları, yeni yerleşim alanları inşa etmesi ve Arap topraklarını kendine katma siyasetinin tümünün reddedildiği, BM misak-ı ve Cenevre antlaşmasının 1949 yılında çıkartılan 4. bendini çiğnediği vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.