DünyaHaberlerİranOrtadoğu

BM, kaçırılan diplomatlar konusunda cevap vermelidir

İran İslamCumhuriyeti başsavcısı Kurbanali Dorre Necefabadi, Lübnan’da 1982’de kaçırılan 4 İranlı diplomatın durumuyla ilgili yazılan mektuplara cevab vermemesinden dolayı, BM’i şiddetle eleştirdi.

Necefabadi, İranlı diplomatların kaçırılışının 27. yılı münasebetiyle düzenlenen merasimde yaptığı konuşmasında, İran başsavcılığı olarak İranlı diplomatların kaçırılması konusunda yürütülen çabalara işaretle ” bütün çabalarımıza rağmen, henüz aydınlatıcı bir yol katetmedik. BM genel sekreteri Baan Ke Moon’a konuyla ilgili mektub yazdın ve maalesef mektuba cevab bile alamadık” diye konuştu.

Siyonist rejimin bölgede yapmacık bir devlet olduğunu belirten Dorre Necefabadi “siyonist rejim insani ve hukuki hiçbir sözleşmeye bağlı kalmıyor. 4 İranlı diplomatın kaçırılmasında doğrudan ve dolaylı olarak da siyonist rejim sorumludur. Kaçırılan İranlı diplomatlarını ailelerine, İran halkına ve İran hükümetine cevab vermeleri gerekir” hatırlatmasında bulundu.

Necefabadi ayrıca, BM’in dünya halkların haklarını savunma konusunda 190 ülke arasında ayrım yapmadan ve hiçbir fark gözetmeksizin çalışma yürütmesi gerektiğini hatırlatarak, ” Gazze’ye yapılan vahşi saldırılar konusunda araştırma komitesinin tutumlarına her ülke ayrı bir tavır ortaya koymuştur” dedi

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.