HaberlerOrtadoğu

BM, Katar’a göçmen işçi uyarısı yaptı

2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da patlak veren isyan ile dikkat çeken sorunla ilgili inceleme yapan BM heyeti 15 maddelik tavsiye listesi sundu.

2022’de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da da geçtiğimiz aylarda göçmen işçiler ayaklanmış ve dünyanın dikkatini buraya çekmişlerdi. BM Göçmen Hakları Özel Raportörü Francois Crepeau’nun başkanlığındaki bir ekip, Katar’da göçmen işçilerin çalışma koşullarına ilişkin incelemelerde bulundu.

BM ekibi, 2022’de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan ve bir süredir işçi hakları konusunda sert eleştirilere maruz kalan Katar’a, “işçilere sendikalaşma hakkı verilmesi, kefalet sisteminin kaldırılması ve işçi haklarını güvence altına alacak yasaların hazırlanması” başta olmak üzere 15 maddeden oluşan bir tavsiye listesi sundu.

Bir hafta boyunca ülkedeki işçi kamplarını gezen ve çalışma koşullarını gözlemleyen BM ekibinin raporunda, bazı kampların son derece kötü şartlara sahip olduğu ve bu durumun Katar gibi bir ülkenin itibarına “gölge düşürdüğü” belirtildi.

Nüfusunun yüzde 88’i çalışmak üzere ülkeye gelen göçmenlerden oluşan Katar, dünyadaki en yüksek göçmen oranına sahip ülke.

Körfez ülkelerinde uygulanan kefalet sistemine göre çalışmak üzere ülkeye gelecek olan kişiye, bir kurum ya da şahsın kefil olması gerekiyor. Göçmen işçilerin, iş değiştirmekten ülke dışına çıkışına kadar birçok hakları kefiline bağlı olduğu için söz konusu sistem suistimale açık görülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.