FilistinHaberlerOrtadoğu

BM komisyonu Gazze’deki görevini tamamladı

Filistin Hükümeti, uluslararası uzmanlardan oluşan ve 2008’in sonuyla 2009’un başı arasında Siyonistlerin Gazze’ye açtığı savaşla ilgili iç soruşturmaları takiple görevli Birleşmiş Milletler komisyonunun Gazze’deki görevini tamamladığını açıkladı.

Filistin Adalet Bakanı Muhammed Ferec El-Gul, Gazze’yi ziyaret eden heyetin raporunun Siyonist işgalcinin cinayetleri nedeniyle suçlanmasını sağlamasını temenni etti.

El-Gul, bugün (19 Ağustos Perşembe) Safa Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Birleşmiş Milletler komisyonu üyeleriyle bizzat görüştüğünü ve Gazze’yi ziyaret eden komisyon üyelerinin Siyonist işgal ordusunun açtığı savaşın kurbanlarının aileleriyle, İşgalcinin Cinayetlerini Belgelendirme Komitesi’yle ve bazı insan hakları örgütleriyle de bir araya geldiğini söyledi.

Siyonist işgal ordusunun Gazze’ye açtığı savaşla ilgili hazırlanan Goldstone Raporu’nun tavsiyelerinin yerine getirilip getirilmediğini incelemek üzere yargıçlardan ve insan hakları savunucularından oluşan Birleşmiş Milletler komisyonu bu hafta başında Gazze Şeridi’nde incelemelerine başlamıştı.

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, Goldstone Raporu tavsiyeleriyle ilgili ikinci raporunu da Birleşmiş Milletler’e takdim etmişti.

Gazze’yi ziyaret eden komisyonun raporunu Cenevre’deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne 27 Eylül’de sunması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.