FilistinHaberlerOrtadoğu

BM Komisyonu: İsrail askerleri Filistinli çocukları kalkan olarak kullanıyor

Birleşmiş Milletlere bağlı Çocuk Hakları Komisyonu, Filistinli çocukların işgal askerlerinden kötü muamele gördüğünü, gözaltına alınan çocukların işkenceye maruz kaldığını ve bazılarının da canlı kalkan olarak kullanıldığını belirtti.

Komisyon konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazze ve Batı Yaka’da birçok Filistinli çocuğun doğduktan sonra kaydının yapılmadığına dikkat çekerek, birçoğunun sağlık, eğitim ve temiz sudan mahrum kaldığını ifade etti.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “İsrail’de asker veya polis tarafından gözaltına alınan Filistinli çocuklar planlı bir şekilde baskı ve kötü muameleye tabi tutuluyorlar. Çoğu zaman da işkenceye maruz kalıyorlar. Sorguları çoğunlukla İbranice yapılan çocuklara içeriğini bilmedikleri metinler zorla imzalattırılıyor.”

Filistinli çocuklarla ilgili çarpıcı bilgiler vermeye devam eden Çocuk Hakları Komisyonu, çoğu kez Filistinli çocukların, asker veya polislere taş atma suçlamasıyla tutuklandıklarını ve bu tür suçlardan dolayı kendilerine 20 yıla kadar hapis cezaları verildiğini kaydetti.

İsrail asker ve polisinin Filistinli çocuklara karşı hak ihlallerini sıralamaya devam eden BM komisyonu, askerlerin evlere baskın düzenlerken veya gösterilerde taşlardan korunmak için sık sık çocukları kendilerine kalkan yaptıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.