FilistinHaberlerOrtadoğu

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Filistinlilere kapılarını kapattı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta yaşayan Filistinli mülteciler, son haftalarda Irak’ta Filistinlilere yönelik yapılan öldürme, kaçırma ve tutuklamaların ardından kaçırılanların durumlarını öğrenmek için gittikleri Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin kapılarını yüzlerine kapattığını söyledi.

Irak’ta yaşayan Filistinli mülteciler adına yapılan açıklamaya göre, Irak’ta yaşayan çok sayıda Filistinli mülteci, işgal altındaki Filistin’deki köylerine ve beldelerine dönünceye kadar Irak’ta kaldıkları süre içinde kendilerine karşı sorumluluklarını yerine getirmesini ve kendileri için güvenli bir ortam hazırlamasını talep etmek için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği merkezine yürüdü.

Açıklamanı devamında şu bilgiler verildi: “BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne giden mülteciler kapıların kapalı olduğunu gördüler. Şok oldular. Çünkü tatil olmadığı gibi, kapalı olduğuyla ile ilgili de bir bilgiye sahip değildiler. Sonradan öğrendiler ki mültecilerin eylem yapacağını duyan görevliler kapıları zincirlerle kapatmışlar. Hava sıcak olmasına rağmen halk üç saat orada kaldı. Bir netice alamayan mülteciler, Filistin Büyükelçiliği’ne gidip Filistin Büyükelçisi Ahmed Akil ile görüştüler.”

Açıklamaya göre, büyükelçiyle görüşen mülteciler kendisinden bu konuda sorumluluk alarak, kaçırılan Filistinlileri bulmasını, tutuklu olanları tespit edip salıverilmelerini sağlamasını ve Filistinliler için güvenli bölgeler oluşturmasını talep etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.