HaberlerKuzey AmerikaUzakdoğu

‘BM, Myanmar’ın yalanlarını desteklemeye son vermeli’

Özgür Rohingya Koalisyonu Stratejik İlişkiler Koordinatörü Zarni, Arakanlı müslümanlara yönelik işlenen suçlara ilişkin, ‘BM’nin, Myanmar’ın yalanlarına destek vermekten vazgeçmesi gerekiyor’ dedi.

Zarni, BM’nin Myanmar’daki “kırılgan demokratik geçişi” destekleme gerekçesiyle yönetimin işlediği insanlığa karşı suçlar için Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde hesap vermesi zorunluluğunu görmezden gelmemesi gerektiğini vurguladı.

Analizde, BM’nin, Suu Çii’nin, Myanmar’ın, insanlığa karşı suçlar ve yargı bağımsızlığına ilişkin kavramsal donanıma sahip olmayan temelde işlevsiz bir ceza yargılama sistemi içinde suçları örtbas eden bir başka sorgulama komisyonu oluşturmasına izin vermemesi gerektiğine dikkat çekildi.

Zarni, uluslararası toplumun, kendi ulusal azınlıklarına karşı insanlığa karşı suçlar işleyen askeri ya da sivil hiçbir rejime – Oxford eğitimli, düzgün konuşan siyasetçisi ülkedeki artan liberalleşmeden ve varlığını dahi inkar ettiği bir halkın yüzleştiği insani krizin yapıcı çözüm yolunda olduğundan söz ediyor olsa bile – itibar etmemesi gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.